4 Milyon Emekliyi Bekleyen Tehlikeyi Canlı Yayında Anlattı! Hiç Zam Alamayacaklar

Seçimlerin ardından iktidarın vadettiği maaş artışı emeklilere yapılmadı. Temmuz ayında maaşlara yüzde 25 enflasyon farkı eklenmesi duyurulmuştu. Ancak bu artış sadece kök maaşlara yapıldı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DEĞİŞMEDİ

En düşük emekli maaşı alan vatandaşların aylıkları artmadı. Yılın ilk ayında yapılan zam yüzde 49.25 ile sınırlı kaldı. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 liradan yüzde 33.34 oranında artışla 10 bin liraya çıkarıldı.

EMEKLİLER İÇİN TEMMUZ AYINDAKİ TEHLİKE

Halktv programcısı Buket Güler’in sunduğu “Haber Masası” programında konuşan Sosyal Güvenlik uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, emekli maaşlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Çelik, “Asgari ücrete zam olmazsa SGK’nın prim gelirleri artmayacak,” dedi. Çelik “SGK’nın parası yok, bu yüzden emeklilere zam yapamıyoruz,” diyeceklerini aktardı.

4 MİLYON EMEKLİ ZAM ALAMAYABİLİR

Çelik, “Emekliler için tehlike, enflasyon kadar artış yasa gereği kök aylıklara gelirse, 10 bin TL’lik en düşük emekli aylığına zam yapılmayacak,” diye belirtti. Çelik “Bu durumda 4 milyon emekli zam alamaz ya da çok küçük bir zam alır,” dedi. Çelik, temmuz ayında bu tehlikenin büyük olduğunu ifade etti. Ayrıca, “10 bin liranın üzerinde hiç zam yapılmayacağına dair işaretler var,” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir