‘Büyük Eğitim Mitingi’ düzenlendi… Özgür Özel: Sözler tutulmadı bundan sonra sokaklar bizimdir

Atanmayan öğretmenler, mülakat ve müfredat mağdurları, laik ve çağdaş eğitim isteyenlerin bir araya geldiği İstanbul Saraçhane’de “Büyük Eğitim Mitingi” düzenlendi.

CHP için yeni bir dönemin başladığını söyleyen Özgür Özel, “Bu meydanda hor görülenler, haykırsa da sesini duyuramayanlar var. Biz onların sesine ses, mücadelelerine ortak olmaya geldik.” dedi.

CHP lideri Özgür Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, katledilen lise öğretmeni İbrahim Oktugan’ı, terör örgütünün katlettiği Aybike öğretmeni minnetle anıyoruz. Bu meydan Saraçhane, bu meydan tarihi bir meydan. Bu meydan ilk işçi mitinginin yapıldığı bir meydan. Saraçhane’den Türkiye işçi sınıfını saygıyla selamlıyorum. Bu meydanda bugün atanmayan öğretmenler, mülakat mağdurları, müfredat itiraz edenler var.

– Bir kusurları yok ki atanamamış olsunlar atanmayan öğretmenler. Kaldırılacağına söz verilen mülakatın sınavda 1,2. olduğu halde sorulan soruya yandaşça cevap veremediği için liyakatlı olduğu halde mülakat mağdurlarıyla birlikte herkes ve onlara destek olmak üzere burada bulunan herkese hoş geldiniz diyorum.”

“ERDOĞAN’A SESLENİYORUM…”

– Diyorlar ki 3 yıl boyunca tasarruf tedbirleri kapsamında emekli olan kadar öğretmen atayacağız. Bu hesapla mevcut öğretmenlerin göreve gelmesi için 65 yıla kadar ihtiyaç var. Burada hatırlatıyorum. Ne diyordunuz itibardan tasarruf olur eğitimden olmaz.

– Buradan Erdoğan’a sesleniyorum: madem atamayacaktın, bu 1 milyon günahsızı niye okuttun? Niye umut verdin, niye onlara sırtını dönüyorsun? Üç yıl tasarruf tedbirleri yapacağız, emekli kadar atayacağız’ diyorlar. Yani hiç öğretmen almazsak 65 yıl sürecek öğretmenlerin ataması. İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz. Diğer yaramız mülakattır. Yüzde 50 mülakat, yüzde 50 KPSS diyorlar. Hani mülakat kaldırılacaktı?

“BU KAFAYLA SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ”

– Cumhuriyetle derdi olan bir Bakan, Cumhuriyetle sorunu olan bir müfredat dayatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla sorunu olan bu müfredat yok hükmündedir. Seçim sloganı müfredat adı olamaz. Bu kafaya sonuna kadar direneceğiz. Ferman tek adamınsa, mücadele milletindir.

Özel, ardından “İktidar” sloganları ile kürsüden indi.

“BİZ ‘LİYAKAT’ DEDİKÇE ‘BİAT’ DEDİLER”

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, iktidarın eğitim politikalarına tepki gösterdi.

“Çocuklara yemek vermediniz, sermayeye para aktardınız” diye konuşan Özbay, mevcut iktidarın verdiği sözleri tutmadığına vurgu yaptı. Özbay, yeni eğitim müfredatına da tepki gösterdi.

Söz alan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak da eğitim politikalarına tepki gösterdi. Liyakat vurgusu yapan Irmak, “Biz liyakat dedikçe onlar biat ve mülakat dediler” ifadelerini kullandı. Irmak, “Aydınlık yarınları birlikte kuracağız, karanlığa izin vermeyeceğiz” dedi.

SARAÇHANE’Yİ DOLDURDULAR

CHP liderinin çağrısıyla birlikte İstanbul’da sabah saatlerinden itibaren vatandaşlar Saraçhane Meydanı’nı doldurdu.

Mitinge katılanlar arasında Eğitim-SEN, Eğitim-İŞ gibi sendikalar, atanmayan öğretmenler, mülakat mağdurları ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

İKİNCİ MİTİNG EMEKLİLERE

CHP, 26 Mayıs’ta da emekliler için Ankara Anadolu Meydanı’nda miting yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir