Tesla bunu da yaptı, güncellemeyle otomobillerin menzilini uzatıyor

Yenilenen teknoloji, Cybertruck sahiplerine daha pratik bir kullanım sunarken, Tesla’nın bu hamlesi sektördeki yenilikçi yaklaşımını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Tesla Cybertruck sahiplerinin sabırsızlıkla bekledikleri hızlı şarj güncellemesi yakında gerçekleşecek gibi görünüyor. Tesla’nın Güç Aktarma ve Enerji Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Drew Baglino, elektrikli kamyonetin yakında hava yoluyla (OTA) bir güncelleme alacağını ve bu güncellemenin şarj performansını önemli ölçüde artıracağını duyurdu.

Şu anda Cybertruck, yaklaşık 250 kW zirve şarj hızlarına ulaşabiliyor ve bu da kullanıcılara hızlı bir 15 dakikalık şarjla 219 kilometreye kadar menzil eklenmesini sağlıyor. Bu zaten etkileyici bir performans olsa da Tesla, daha fazla iyileştirme yapılacağını düşünüyor. Yapılacak güncelleme ile, yeni optimize edilmiş bir şarj eğrisi, Cybertruck‘ın aynı 15 dakikalık süre içinde 248 kilometre menzil kazanmasını sağlayacak. Elbette bu rakamlar Cybertruck modelleri arasında farklılık gösterecek ancak her durumda büyük bir sıçrama olacak.

Yaklaşan güncelleme sadece zirve hızlarla ilgili değil. Daha hızlı şarj olmanın yanı sıra, Cybertruck bataryasını şarj oturumu boyunca daha tutarlı bir şekilde yeniden doldurabilecek. Bu düzenleme, özellikle sık sık neredeyse boş bataryalarla yola çıkan sahipler için büyük bir kolaylık sağlayacak. Tesla, çok düşük şarj durumundan şarj edilirken yaşanan yavaşlamalara neden olan bir hatayı keşfetti ve bu sorunu çözdü.

Bu geliştirmeler, Tesla ekibinin başarılarına dayanmayıp sürekli ilerlemeyi hedeflediğini gösteriyor. Cybertruck‘ın ilk çıkışı büyük beklentilerle karşılanmış olmasına rağmen eleştirilerden nasibini almıştı, özellikle hızlı şarj kabiliyetleri konusunda. Rivian R1T ve elektrikli Ford F-150 Lightning gibi rakipler, şarj hızını önemli bir satış noktası olarak öne sürdüler ve Tesla bu durumu açıkça dikkate alıyor.

Cybertruck‘ın şarj güncellemeleri etkileyici olsa da, bu hikayenin son bölümü olmayabilir. Tesla’nın yenilikçi ruhu ve sürekli iyileştirmeleri neredeyse kesin. Nihai vizyon, ultra hızlı, süperşarj tarzı şarjı benzin istasyonu dolumları ile rekabet edebilecek bir Cybertruck oluşturmak. Tesla’nın bu hedefe ulaşıp ulaşamayacağı henüz belirsiz olsa da, şimdilik Cybertruck sahipleri daha rahat yolculuklar ve şarj istasyonlarında daha az zaman geçirmeyi bekleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir