Hakan Fidan açıkladı, basketboldaki vize krizine nota verildi

21 Aralık 2023 tarihinde FIBA Kadınlar Avrupa Kupası play-off turu rövanş maçında Bursa Uludağ Kadın Basketbol Takımı deplasmanda London Lions ile karşılaştı. Müsabakada basketbol tarihinde ender gorülebilecek bir olay yaşandı. Hürriyet’ten Ümit Erdem’in haberine göre, Yeşil-beyazlılar vize sorunu yaşadığı için deplasmana 1’i sakat sadece 5 oyuncusunu gönderebildi. CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yanıtlaması üzere konuyla ilgili Meclis Başkanlığı’na bir önerge verdi. Demir, önergesinde şunları kaydetti:

BENCH BOŞ KALDI

Bursa Uludağ Kadın Basketbol Takımı sadece 5 kişiyle çıktıkları karşılaşmadan 122-63 mağlup ayrıldı.

“Koç yardımcı, antrenör, fizyoterapist, masör gibi ekipte yer alması gereken kimse turnuvaya katılamamıştır. Yaşanan vize mağduriyeti nedeniyle uluslararası bir turnuvada ülkemizin imajı zedelenmiştir. Genç sporcularımız sakat ve eksik kadro ile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Yaşanan vize sorununa ise hükümet yetkilileri bir çözüm bulamamıştır. İngiltere Başkonsolosluğu tarafından takım ve teknik ekibe vize verilmemesinin sebebi nedir? Yaşanan vize krizi ile ilgili eyleme geçilmiş midir?”

Bakan Fidan, önergeye verdiği yanıtta özetle şunları kaydetti:

OLUMSUZ CEVAP GELDİ

“Bursa Uludağ Kadın Basketbol Takımı vize başvurularını 13 Aralık 2023 tarihinde tamamlamıştır. İngiltere vize başvuruları biyometrik veriler verilerek başvuru tamamlandıktan 24 saat sonra İngiliz vize sistemine düşmektedir. Dolayısıyla İngiliz vize görevlileri standart başvuruları 14 Aralık 2023 tarihinde almışlardır. Zaman darlığı nedeniyle Bakanlığımız ile temas eden basketbol takımı yöneticileri 20 Aralık’ta uçuşları olduğunu belirterek destek talep etmişlerdir. Bakanlığımız, İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişime geçerek vizelerin hızlı bir şekilde verilmesi hususunda yardım talep etmiştir. Söz konusu talep defaatle yinelenmiş fakat olumlu cevap alınamamıştır. İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu görevlileri, İngiltere göç yasalarının dışına çıkmalarının mümkün olmadığını dolayısıyla standart ve hızlı başvuruların ötesinde ilave bir yardımda bulunamayacaklarını, standart başvuruların 15 iş günü içerisinde sonuçlandığını, vize başvurularının bu süre göz önüne alınarak yapılması gerektiğini ifade ederek vize başvurularının daha erken sonuçlandırılması konusunda yetkilerinin olmadığını ifade etmişlerdir.

BENZERİ YAŞANMASIN

Öte yandan Başkonsolosluk yetkilileri, vize başvurularının hızlı sonuçlandırılması talebimizi talimat almak amacıyla Londra’ya ilettiklerini ancak olumlu yanıt alamadıklarını iletmişlerdir. İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’ne konuyla ilgili Nota verilmiş ve yaşananlardan duyduğumuz rahatsızlık dile getirilerek benzeri olayların yaşanmaması hususundaki talebimiz iletilmiştir. Benzer olayların bir kez daha yaşanmamasını teminen görüşmelerimiz devam etmektedir.”

DİPLOMATİK NOTA NEDİR?

Diplomatik nota olarak da adlandırılan nota yazılı ve sözlü olarak iki şekilde verilmektedir

Sözlü Nota (Note Verbale): Üçüncü şahıstan üçüncü şahsa yazılan ve imza bulunmayan nota türüdür. Bu notalarda yalnızca paraf bulunur. Bilgi istemek üzere bir büyükelçilikten bulunduğu ülkenin Dışişleri Bakanlığına yazılan notalar, devletin belli konularda bilgi vermek için gönderdiği memorandum ve bir ülke tarafından kabul edilen büyükelçi için verilen agreman note verbale biçiminde kaleme alınır.

Yazılı Nota (Note Signee): Birinci şahıstan birinci şahısa gönderilen ve gönderen tarafından imzalanan nota türüdür. Bir büyükelçiye atandığı ülkenin devlet başkanına sunulmak üzere verilen güven mektubu, nota değişimi yoluyla yapılan anlaşmalar ve taraflardan birinin bir konu üzerindeki nihai pozisyonunu ortaya koyan ültimatom niteliğindeki notalar note signee biçiminde yazılır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir